Kääntöpalallinen kulmajyrsin ”Kulma6” EXSIX-malli erittäin tukevilla 6-särmäisillä teräpaloilla. EXSIX jyrsimillä on suuri lastunpoistokyky ja erittäin tukeva runko. Maksimi lastuamissyvyys (ap) on jopa 10mm. EXSIX jyrsimiä voidaan käyttää laajasti taso-, kulma-, tai pistojyrsinnässä.
Lastuavan särmän kaarevan geometrian ansiosta saavutetaan tarkka ja pykälätön pinta koneistettaessa pystysuoria seinämiä.
Uniikin teräpalan 3D-geometrian ansiosta aksiaalinen rintakulma on positiivinen. Tämän ansiosta EXSIX- jyrsin tuottaa matalampia lastuamisvoimia.
Teräpalojen ominaisuudet
Taloudellinen kaksipuoleinen teräpala (6-teräsärmää) 7,5mm paksu teräpala tarjoaa tukevuutta ja mahdollistaa vakaan ja turvallisen rouhintakoneistuksen. Nirkon säteet R0,8mm ja R1,6mm.
Iskusitkeä jyrsintäteräainelaatu JC8050 toimii erinomaisesti alle 35HRc kovilla teräksillä ja ruostumattomilla teräksillä suurissa aineen poistoissa.
JC8118 jyrsintäteräainelaatu on hyvin kulutusta kestävä laatu suuremmille lastuamisnopeuksille, teräksille, ruostumattomille teräksille, valuraudoille ja koville materiaaleille alle 50HRc